Emulátor JOndra

I počítač Ondra se dočkal dalšího emulátoru. Jak už název připomíná, je napsaný v Javě. Původní verzi JOndra emulátoru napsal Omikron a k dokonalosti ho doladil Stamil. Emulátor obsahuje roletové menu a nejpoužívanější funkce jsou obsaženy v liště ikon. Můžeme si nastavit v emulátoru typ ROM nebo si nahrát vlastní. Emulátor podporuje všechny běžné formáty Ondry. Jedná se o kazetový soubor wav, komprimovaný csw, binární kazetový soubor tap i binární soubor bin. Navíc umí pracovat se snapshoty typu osn. To ocení hlavně hráči. Emulátor umí ukládat i screenshoty ve formátu png.

Pro programátory je je neocenitelnou pomůckou zabudovaný debugger procesoru Z80. Program můžete krokovat, nastavovat breakpointy, editovat obsah paměti atd.

Další výborná věc je zobrazení klávesnice, která nám signalizuje stisk přeřazovacích kláves Shift, Alt, Čs, 0-9 a Ctrl. S touto pomůckou již není problém něco napsat v emulátoru. JOndra umí emulovat joystick pomocí šipek a 0 na numerické klávesnici.

Emulátor JOndra věrně zobrazuje grafiku. Nemá problém zobrazit třeba efekt poskakující obrazovky ve hře Snake Escape. Také emulace zvukových možností Ondry je výborná. Zkuste se třeba zaposlouchat do znělky ve hře Pacman. Autoři emulátoru odvedli skvělou práci a díky Javě je tento emulátor multiplatformní.

Na githubu si můžete stáhnout poslední verzi emulátoru počítače Tesla Ondra SPO 186, ale také dalších československých počítačů jako je IQ151.

Oficiální web: https://github.com/omikron88/

Solaris104

Příspěvek byl publikován v rubrice Emulátory a utility. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.